17 grudnia 2016 17:53

Cztery drużyny z naszego instytutu wzięły udział w zawodach Central Europe Regional Contest, które stanowią eliminacje do finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Najlepsza nasza drużyna (Łowicki, Michalak, Syposz) zajęła czwarte miejsce, gwarantujące awans do finałów.

W środę, 7 grudnia, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Wicepremier, Pan Jarosław Gowin, odwiedził nasz instytut, aby porozmawiać o planach reformy szkolnictwa wyższego. W spotkaniu wzięli udział reprezentanci Wydziałów Matematyki i Informatyki, Biotechnologii oraz Historyczno-Pedagogicznego. W czasie spotkania dziekani wydziałów podzielili się różnymi uwagami dotyczącymi planowanych reform, w szczególności planom powołania uczelni badawczych.

Nasi pracownicy zdobyli dwa nowe granty Narodowego Centrum Nauki w konkursach OPUS 11 i SONATA11. Dr hab. Emanuel Grzegorz Kieroński otrzyma 700 tysięcy złotych na finansowanie projektu "W poszukiwaniu nowych logik komputerowych" w ramach konkursu OPUS 11, a dr Łukasz Jeż na projekt "Szeregowanie zadań w celu maksymalizacji liczby ukończonych zadań" otrzyma 290 tysięcy złotych w ramach konkursu SONATA 11.

Trzej nasi studenci - Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba i Mateusz Gołębiewski - otrzymają w tym roku stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Stypendium wynosi 15 tys. zł. W tym roku o stypendium ubiegało się 1230 osób. Z naszego uniwersytetu otrzymało je jedynie 15 studentów.

Studenci z przedmiotu: "Seminarium: silnik Unity i wirtualna rzeczywistość" pod kierownictwem Łukasza Piwowara napisali swoją pierwszą grę działającą w wirtualnej rzeczywistości na konkurs MSI VR JAM, video trailer:https://www.youtube.com/watch?v=kEafTtTls6I

1 grudnia w naszym instytucie zaczął pracować na stanowisku adiunkta dr Maciej Piróg, absolwent Uniwersytetu w Oxfordzie. Maciej pracuje w pokoju 305.

Drugi tydzień grudnia jest w USA Tygodniem Edukacji Informatycznej. W jego ramach popularnością cieszy się Godzina Kodowania. Od trzech lat, animatorem tej inicjatywy w Polsce jest Maciej M. Sysło, który społecznie pełni rolę lead translator na język polski wszystkich tekstów (http://godzinakodowania.pl/).

Artur Jeż został invited speakerem na CPM 2017

Prace:

Marek Cygan, Łukasz Kowalik, Arkadiusz Socała, Krzysztof Sornat. Approximation and Parameterized Complexity of Minimax Approval Voting. Przyjęta na AAAI 2017.

Artur Jez, Marus Lohrey: Approximation of smallest linear tree grammar. Information and Computation 251

Volker Diekert, Artur Jez, Wojciech Plandowski: Finding all solutions of equations in free groups and monoids with involution. Information and Computation 251

Krishnendu Chatterjee, Thomas Henzinger, Rasmus Ibsen-Jensen, Jan Otop "Edit Distance for Pushdown Automata", zaakceptowana do LMCS.