5 października 2021 19:42

Drużyna Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie Anadi Agrawal, Jarosław Kwiecień oraz Adam Zyzik zajęła 5. miejsce i zdobyła srebrny medal Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Nasza drużyna zajęła pierwsze miejsce wśród drużyn regionu europejskiego zdobywając tytuł mistrza Europy. Opiekunami drużyny byli Paweł Gawrychowski,  Bartłomiej Dudek oraz Krzysztof Loryś.

Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (International Collegiate Programming Contest - ICPC) są największymi i najbardziej prestiżowymi zawodami w programowaniu na świecie. O możliwość awansu do finałów co roku walczy ponad 50 tysięcy studentów z 3000 uczelni wyższych z ponad setki krajów. W zawodach startują trzyosobowe zespoły, które rozwiązują zadania algorytmiczne oparte na rzeczywistych problemach, ćwicząc współpracę, kreatywność oraz umiejętność działania pod presją czasu. Nie wystarczy sam pomysł na rozwiązanie. Efektem pracy zespołu muszą być działające programy, które zaliczą wszystkie testy sprawdzające ich poprawność oraz wydajność.

W tegorocznych finałach startowały trzy drużyny z Polski - tym razem 14. miejsce zajęła drużyna Uniwersytetu Warszawskiego, a miejsce 36. przypadło zawodnikom Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przypomnijmy, że niedawno odbyły się eliminacje do przyszłorocznych finałów, podczas których awans zapewniły sobie ekipy UWr i UJ, a z dużym prawdopodobieństwem również UW.

W poprzednich Mistrzostwach, które odbyly się w 2019 roku w Portugalii drużyna Uniwersytetu Wrocławskiego zajęła 6. miejsce na świecie również zdobywając srebrny medal. Wcześniej nasze drużyny zdobywały medale w latach 2005 (srebrny medal i 5. miejsce) oraz w roku 2016 (brązowy medal i 9. miejsce).