SZLACHECKI RÓD ZUBRÓW HERBU SAS

KATALOG STRON RODU ZUBRÓW (KLIKNIJ WYBRANĄ NAZWĘ)

Wstęp Pochodzenie Protoplasta Linia wołyńska Virtuti Militari Joanny Mateusz Żubr Linia Galicyjska Szlachecki Kąt Gałąź Żółtaniecka Zuberowie z Olch

VIRTUTI MILITARI JOANNY

MACIEJ ŻUBR I JOANNA PASŁAWSKA

Maciej Żubr, syn Macieja Żubra i Wiktorii Dobrowolskiej, urodził się w 1781 roku we wsi Łuhiny w żytomierskim powiecie. Po rozbiorach Polski pracował w żytomierskim powiatowym sądzie w kancelarii mecenasa Dobielewskiego, gdzie trudnił się tłumaczeniem dokumentów z języka polskiego na język rosyjski. Opracował genealogię Zubrów wołyńskich oraz wyszukał w archiwach odpowiednie dokumety, które dniu 18 listopada 1802 roku zostały wpisane do ksiąg grodzkich w Żytomierzu oraz następnie wykorzystane przy potwierdzaniu szlachectwa Zubrów linii wołyńskiej.

Joanna, córka porucznika kawalerii narodowej Jana Pasławskiego herbu Jastrzębiec i Anny Piaseckiej, urodziła się w roku 1786 w Berdyczowie. Mając 15 lat poślubiła Jana Domusławskiego, byłego porucznika w Regimencie Gwardii Konnej Koronnej. Wraz z mężem Janem zamieszkała w Żytomierzu, gdzie małżonek pracował w urzędzie sądu powiatowego. Młody małżonek, Jan Domusławski, zmarł po trzech latach małżeństwa. Został pochowany w Żytomierzu. W 1805 roku młoda wdowa, Joanna z Pasławskich, poślubiła Macieja Zubra, syna Macieja i Wiktorii Dobrowolskiej.

Markietanka Joanna Żubr i zahukany
sierżant legionowy. (Ilustracja L. Ilnicza)

W ARMII KSIĘCIA JÓZEFA PONIATOWSKIEGO

Od 1806 roku na Ukrainę napływały wieści o rosnącej potędze i zwycięstwach Napoleona oraz o tworzeniu polskiej armii w Księstwie Warszawskim. Maciej i Joanna Żubrowie sprzedali swój dobytek, kupili bryczkę oraz konia i pojechali do Warszawy. Maciej wstąpił do piechoty, gdzie przyznano mu podoficerski stopień kaprala. Joanna, chcąc dostać się do wojska, musiała uciec się do podstępu. Przebrała się w żołnierski mundur i z rekomendacji Macieja przyjęto ją, jako jego brata, do tego samego pułku, pod dowództwo Macieja. Po jakimś czasie mistyfikacja się wydała, ale determinacja i odwaga Joanny spowodowały, że pozwolono jej pozostać w wojsku. Oboje służyli początkowo w 7 kompanii 2 pułku piechoty dowodzonym przez pułkownika Stanisława Potockiego.

W Zamościu Joanna dokonała wielkiego wyczynu wojskowego, gdy prowadząc garstkę żołnierzy, jako pierwsza wdarła się sekretną furtką za wały twierdzy, torując drogę głównym siłom. Po zwycięskim szturmie na Zamość, płk S. Potocki gratulował Joannie, jej mężowi i innym żołnierzom zwycięstwa i obiecał udekorować ich krzyżami. Jednak książę Józef Poniatowski tego krzyża Joannie nie zatwierdził, uznając, że kobiecie lepiej dać w zamian wynagrodzenie pieniężne.

VIRTUTI MILITARI

W 1812 roku Napoleon wyprawił się przeciwko Rosji. Sformował kilkusettysięczną, wielonarodowościową armię, w której skład wchodziła także stutysięczna armia Księstwa Warszawskiego. Nie zabrakło w niej Macieja i Joanny Żubrów, którzy służyli w kompanii fizylierskiej pod dowództwem kapitana Grzegorza Plucińskiego, wchodzącej w skład 17 dywizji gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Koło Bychowa Starego nad Dniestrem Joanna po raz drugi dała świadectwo swej waleczności. Podporucznik Maciej Żubr z częścią swojego oddziału został wysłany na nocny zwiad. Znienacka otoczył ich oddział Kozaków. Potyczka, niechybnie, skończyłaby się śmiercią Macieja i jego żołnierzy, gdyby nie odsiecz sierżanta Joanny, która słysząc odgłosy przedłużającej się strzelaniny, błyskawicznie zebrała pozostałą część oddziału, pośpieszyła na teren potyczki i rozgromiła Kozaków.

Po walce zarządca Bychowa wydał bankiet na cześć walecznego sierżanta, na którym gen. Edward Żółtowski przedstawił jej zasługi i udekorował upragnionym krzyżem Virtuti Militari.

Królowa polskich markietanek, sierżant Joanna Żubr, odznaczona krzyżem Virtuti Militari.
(Animowany rysunek z początku XX wieku.)

POPOWICE-WIELUŃ.

Dom Macieja i Joanny ŻUBRÓW w Wieluniu

Po klęsce Napoleona, Joanna i Maciej Żubrowie wydostali się z Rosji i dołączyli do wojska polskiego w Saksonii, skąd przedostali się do Francji. Po 1814 roku wrócili do Księstwa Warszawskiego, gdzie Maciej jeszcze półtora roku służył w polskim wojsku.

Po zwolnieniu ze służby wojskowej został nadleśniczym w Korpusie Leśnym w Wieluniu i wraz z małżonką osiedlił się w Popowicach. Na tej służbie pozostawał przeszło 20 lat.

Podał się do emerytury, uzyskując dożywotnią pensję roczną w wysokości 6052 zł. Zmarł w Popowicach dnia 5 lipca 1849 roku. Małżonka Joanna po śmierci męża przeprowadziła się do Wielunia, gdzie zmarła podczas epidemii cholery w 1852 roku.

Odnowiony grobowiec Joanny ŻUBR w Wieluniu.

Powrót do: GENEALOGII ZUBRÓW