Edycja 2021: link

Zawód informatyka jest obecnie jednym z najbardziej perspektywicznych i pożądanych na rynku pracy, a nasi absolwenci robią kariery w wielu firmach w Polsce i za granicą - także w takich, które uchodzą za światowych liderów jak Google, Microsoft czy Facebook. Nasz instytut kształci informatyków od ponad 40 lat, odnosząc przy tym wiele sukcesów.

Oferujemy mocno zindywidualizowany program studiów - większość przedmiotów studenci wybierają samodzielnie z dostępnej oferty. Dzięki takiemu podejściu zainteresowani mogą chodzić na bardzo ambitne i zaawansowane przedmioty już od pierwszego roku studiów, a jednocześnie osoby, dla których nasze studia są pierwszym doświadczeniem z informatyką, mogą rozwijać swoje umiejętności od poziomu początkującego. Wiele z oferowanych naszym studentom przedmiotów jest prowadzonych przez naszych pracowników lub gości z dużym doświadczeniem praktycznym,

Edycja 2020

Wydarzenie jest cały czas dostępne: link do YouTube.

 

Szczegółowy harmonogram:

  • 00:00:00 Początek - powitanie
  • 00:03:58 Studenci - szybkie pytania i dziekanat

Rozmowy ze studentami:

  • 00:06:59 Dawid Dudek (I rok, o pracy w grupie, logika cyfrowa, Verilog)
  • 00:12:57 Beata Janiak (ISIM, staże, wymiany, wolontariat i strzelectwo)
  • 00:18:12 Jan Mazur (bezpieczeństwo, hackowanie i CTFy, staże, konkurs na prace dyplomowe, mimiker)
  • 00:30:36 Kamil Matuszewski (ZOSIA, tutoring dla I roku, praca na studiach)

Rozmowy z absolwentami:

  • 00:38:04 Aleksander Mądry - profesor Massachusetts Institute of Technology (MIT)
  • 00:44:41 Grzegorz Stelmaszek - Engineering Manager w Google
  • 00:49:44 Michał Moskal - Microsoft Research, współautor http://makecode.com/

Prezentacje:

  • 01:05:01 Jan Marcinkowski Alicja, Bob i laser - jak myślenie informatyczne pozwala wykorzystać prawa fizyki do przekazywania tajnych wiadomości.
  • 01:30:22 Bartek Dudek opowie o wyzwaniach w pewnym projekcie realizowanym w jego firmie.
  • 01:55:36 Tomasz Drab - Jak komputer może pomagać nam w prowadzeniu precyzyjnych rozumowań.
  • 02:14:56 Michał Kowalczykiewicz - o przedmiocie Scala in Practice.

Streszczenia prezentacji:

Jan Marcinkowski Alicja, Bob i laser.

Kryptografia zawsze ekscytuje. A połączenie kryptografii z mechaniką kwantową musi być podwójnie ekscytujące. Na wykładzie tym zobaczymy, jak myślenie informatyczne pozwala wykorzystać prawa fizyki do przekazywania tajnych wiadomości. Okaże się to bardzo proste i możliwe do zrealizowania w warunkach domowych.
 
Bartek Dudek O naszych projektach i codziennych wyzwaniach.

Bartek łączy pracę naukową w II UWr, z rolą CTO (Chief Technology Officer) w NavAlgo - firmie bazującej na uczeniu maszynowym, AI, teorii grafów oraz algorytmice.
 
Tomasz Drab "Moja jest tylko racja i to święta racja... ".  Jak można użyć komputera by sprawdzić KTO MA RACJĘ.

„Matematyka jest nam potrzebna, żeby nauczyć się prowadzić dyskurs. […] Uczy nas rozumowania, odróżniania prawdy od nieprawdy, argumentowania”. Podczas pokazu, na przykładzie systemu Coq, zobaczymy, jak komputer może weryfikować naszą argumentację i w interaktywny sposób pomagać nam w prowadzeniu precyzyjnych rozumowań, a są to umiejętności przydatne w życiu osobistym i zawodowym (nie tylko w pracy programisty czy naukowca).
 
Michał Kowalczykiewicz opowie o prowadzonym przez siebie przedmiocie Scala in Practice.
 
W ramach Dnia odbyły się wydarzenia towarzyszące.
  • spotkania z naszymi studentami i pracownikami poprzez Google Meets (linki w opisie transmisji na YouTube) oraz spotkanie dla zainteresowanych kierunkiem ISIM (Indywidualne Studia Informatyczno-Matematyczne). Odpowiedzi na niektóre z pytań są tutaj.
  • Jakub Kowalski opowiedział o sztucznej inteligencji w grach oraz Ocean of Code@CodinGame. Jakub wspomniał też o programie przedmiotu o AI4Games na informatyce UWr.
Link do wykładu na YouTube - (harmonogram w opisie pod filmem).
 
Ocean of Code@CodinGame to zawody programistyczne z dziedziny sztucznej inteligencji odbywające się na platformie CodinGame. Celem jest stworzenie programu, który będzie rywalizował z programami innych uczestników. Jakub pokaże osobom, którzy posiadają już podstawową umiejętność programowania jak stworzyć taki program i wziąć udział w zawodach, a także powie o innych ciekawych aktywnościach związanych z szeroko pojętą sztuczną inteligencją w grach.
 
Więcej informacji:

Starsze wydarzenia

2019

Dzień otwarty w 2019 roku odbył się 13 kwietnia.

O czym były wykłady?

  • "Alicja głosuje, Ewa zlicza, Bob wychodzi na ulice. Jak średnio zaawansowana informatyka pozwala zorganizować uczciwe wybory”. Wybory wymagają od nas wielkiego zaufania do państwa. W zasadzie nie da się udowodnić fałszerstw wyborczych, nawet gdy jesteśmy pewni, że miały miejsce. Opowiemy, jak można użyć nowoczesnej kryptografii do zorganizowania wyborów, które będą od początku do końca przejrzyste — jednocześnie pozostając tajnymi i wolnymi.
  • "Pora wstać, czyli o geometrycznej reprezentacji słów, poezji jako maksimum funkcji oraz o komputerowym śpiewaniu kanonów" Podczas wykładu wyjaśnimy, w jaki sposób wektorowe reprezentacje słów mogą wspomagać pracę poety amatora, powiemy o metodach sztucznego generowania śpiewu i posłuchamy, co komputer może zrobić z kanonem "Panie Janie".

2018

Dzień otwarty w 2018 odbył się 7 kwietnia 2018. W planie były ciekawe wykłady, prezentacje, możliwość spotkania ze studentami i inne atrakcje. Tematy wykładów:

  • Sztuczna Inteligencja - kreatywność czy zapamiętywanie? Jan Chorowski
  • O poprawności programów, Jan Otop
  • Poszukajmy co nas łączy - o grafowych bazach danych, Piotr Wieczorek
  • O konstruowaniu łazika marsjańskiego, Marek Materzok

Wszystkie wydarzenia miały miejsce w Instytucie Informatyki (ul. F. Joliot-Curie 15).

Dzień Otwarty 2017 odbył się w sobotę, 25 marca. Wykłady wygłosili: dr Jan Chorowski, który niecały miesiąc wcześniej wrócił z pracy w Google oraz Krystian Bacławski, pasjonat systemów komputerowych.

Dolnośląski Festiwal Nauki, 15-16 września 2016. Pracownia Inteligencji Obliczeniowej zorganizowała 15 i 16 września 2016 na wykłady i pokazy związane ze sztuczną inteligencją. W wydarzeniu wzięło udział około 1100 uczestników.

 

Dzień Otwarty 2016. Dzień otwarty odbył się 27 września 2016. Wzięło w nim udział 170 osób. Podsumowanie: http://ii.uni.wroc.pl/dla-studenta/aktualnosci/49 .