MINISTER

EDUKACJI NARODOWEJ

Mirosław Handke

 

DNS-1-0141- 33/BW/99 Warszawa, 20 maja 1999 r.

 

Szanowny Panie Rektorze,

w załączeniu pozwalam sobie przesłać pierwszą wersję, opracowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Jednocześnie oczekuję, w terminie do 20 czerwca 1999 r. na ewentualne uwagi, opinie, sugestie i propozycje zmian ustawy.

Dziewięć lat obowiązywania ustawy z dnia 12 września 1999 r. o szkolnictwie wyższym to wystarczający okres, by poddać ją wnikliwej ocenie i podjąć próbę zmian.

Przesyłany Państwu projekt ustawy jest pierwszym w całości opracowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jednakże – za podstawę tego dokumentu, jego źródła i inspirację posłużyły inne materiały i opracowania, które niemal po wejściu w życie obowiązującej ustawy o szkolnictwie wyższym, przygotowane zostały w środowisku akademickim.

Pierwszym źródłem przekazywanego projektu były opracowania grona rektorów szkół wyższych pod kierunkiem prof. dr hab. Jerzego Fedorowskiego, ówczesnego rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz sugestie Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Cenne wskazówki otrzymałem także dzięki “Założeniom reformy prawa o szkolnictwie wyższym”, które powstały w 1998 r. jako efekt pracy Zespołu Do Spraw Nowelizacji Ustawodawstwa Dotyczącego Szkolnictwa Wyższego pod kierunkiem prof. dr Jerzego Osiowskiego.

Niezwykle interesującym i kompleksowo rozwiązującym problem nowoczesnego szkolnictwa we współczesnym świecie opracowaniem, które wiele wniosło na naszej pracy był “Model publicznej szkoły wyższej i jej otoczenia systemowego”, przygotowany pod redakcją prof. dr hab. Jerzego Woźnickiego, przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Wreszcie – nie sposób nie wymienić istotnego wkładu profesorów: Michała Seweryńskiego i Jana Wojtyły, którzy opracowali pierwszy, autorski projekt Prawa o szkolnictwie wyższym. Wszystkim wymienionym osobom i gremiom serdecznie dziękuję za wkład pracy, istotne sugestie oraz propozycje kierunków niezbędnych zmian.

Wyrażam nadzieję, iż dalsza dyskusja - przez wszystkich od pewnego czasu oczekiwana - w gronie przedstawicieli świata nauki i społeczności akademickiej przyczyni się do udoskonalenia przedkładanego Państwu projektu. Jedynie bowiem ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym opracowana z udziałem środowiska będzie dobrze służyła uporządkowaniu systemu i rozwojowi szkolnictwa wyższego, określeniu zasad akredytacji, podniesieniu jakości kształcenia, a także wprowadzeniu obiektywnych miar tej jakości.

Licząc na Państwa aktywność i życzliwość – pozostaję z poważaniem

 

Prof. dr hab. Mirosław Handke

Załączniki:


Powrót do spisu treści