Paweł Rzechonek

Zainteresowania zawodowe: programowanie (C++, Java, C#, F#), technologie webowe, szeroko rozumiana algorytmika, metematyka klasyczna.

Instytut Informatyki
Uniwersytetu Wrocławskiego

godzina wejścia na stronę

Godzina wejścia na tą stronę to 12:34 (wtorek 19 czerwca 2018 roku).

data ostatniej modyfikacji dokumentu

Data ostatniej modyfikacji tego dokumentu (index2017.phtml) to środa 23 maja 2018 roku (o godzinie 23:04).

terminarz

semestr letni 2018

środa:
C++ - laboratorium, 14-16 s.137
C++ - wykład, 16-18 s.25
C++ - laboratorium, 18-20 s.108

czwartek:
AiSD - ćwiczenia, 14-16 s.4
PO - laboratorium, 16-18 s.137
Konsultacje

Moje konsultacje w semestrze letnim 2018 odbywają się w pokoju 339 w następujących terminach:

 • poniedziałek 12-13
 • czwartek 13-14

W weekendy jestem poza siecią i pocztą elektroniczną. Na listy, które przyjda do mnie w piątek wieczorem, w sobotę albo w niedzielę odpowiem najwcześniej w poniedziałek.

licznik wejść na stronę

7 dzisiaj
558 w obecnym miesiącu
6083 w bieżącym roku
105227 od powstania strony

×
szerokość ekranu:
telefon (xs) 480...719 tablet (sm) 720...959 laptop (md) 960...1199 ekran komputera (lg) 1200...

myśl tygodnia

ojciec i syn

Przed wieloma laty żył pewien bardzo bogaty człowiek, który wraz ze swoim oddanym synem pasjonował się kolekcjonowaniem dzieł sztuki. Podróżowali oni wspólnie po świecie, dodając do swojej kolekcji jedynie najwspanialsze zdobycze kultury. Bezcenne prace Picassa, van Gogha, Moneta i wielu innych twórców ozdabiały ściany ich rodzinnej posiadłości.

Stary wdowiec z wielką satysfakcją patrzył, jak jego jedyne dziecko staje się doświadczonym kolekcjonerem dzieł sztuki. Świetnie wyćwiczone oko chłopca oraz bystry umysł kierujący jego ojcem uczyniły z nich pierwszymi spośród wszystkich kolekcjonerów na świecie.

Wraz z nadejściem zimy wojna pochłonęła ich naród i młody człowiek odszedł z domu służyć swojej ojczyźnie. Po upływie zaledwie kilku krótkich tygodni starszy mężczyzna otrzymał telegram zawiadamiający, że jego ukochany syn zaginął w akcji. Kolekcjoner niecierpliwie oczekując dalszych informacji obawiał się, że nigdy więcej nie ujrzy już swego syna. W ciągu następnych dni jego obawy sprawdziły się. Młody człowiek zginął, usiłując umożliwić udzielenie pomocy rannemu koledze. Nieszczęśliwy i samotny ojciec oczekiwał zbliżających się świąt Bożego Narodzenia w smutku i udręce. Radość z tego okresu - okresu, którego on i jego syn tak w przeszłości oczekiwali - opuściła jego dom na zawsze.

W bożonarodzeniowy poranek pukanie do drzwi obudziło pogrążonego w depresji starego człowieka. Gdy szedł przez dom by otworzyć drzwi, mistrzowskie dzieła sztuki zawieszone na ścianach przypominały mu tylko, że jego syn nie wrócił do domu. Gdy otworzył drzwi, ujrzał w progu żołnierza, trzymającego w ręku olbrzymi pakunek. Żołnierz przedstawił się mówiąc:

- Byłem przyjacielem pańskiego syna. Jestem właśnie tym człowiekiem, którego uratował przed śmiercią. Czy mógłbym wejść na chwilę do środka? Mam coś, co chciałbym panu przekazać.

Po chwili rozmowy żołnierz opowiedział staremu kolekcjonerowi, jak jego syn mówił każdemu o swojej i swego ojca miłości do dzieł sztuki.

- Ja również jestem artystą - powiedział przybyły - i chciałbym dać panu to.

Gdy mężczyzna zaczął odpakowywać prezent, spadający papier ujawnił portret jego syna. Choć świat nigdy nie uważałby tej pracy za dzieło geniuszu, obraz z imponującymi szczegółami przedstawiał twarz młodego człowieka. Ochłonąwszy z emocji ojciec podziękował żołnierzowi obiecując, że powiesi portret nad kominkiem. Kilka godzin później, po wyjściu przybysza, stary człowiek przystąpił do swojego zadania. Zgodnie z jego słowem obraz powędrował nad kominek, odsuwając na bok dzieła warte tysiące dolarów. Wtedy kolekcjoner usiadł w swoim fotelu i spędził Boże Narodzenie przyglądając się prezentowi, który otrzymał.

W ciągu następnych dni i tygodni kolekcjoner dowiedział się, że jego syn uratował wielu rannych żołnierzy zanim kula zatrzymała jego troskliwe serce. Podczas gdy dochodziły do niego kolejne historie o dzielności syna, ojcowska duma i satysfakcja zaczynały łagodzić smutek. Uświadomił sobie, że chociaż jego syna nie będzie więcej z nim, to życie chłopca będzie nadal trwało z powodu wszystkich, których uratował.

Obraz syna stał się dla niego najcenniejszą własnością, w dal odsuwając zainteresowanie innymi bezcennymi dziełami, którymi szczyciły się muzea na świecie. Powiedział on swoim sąsiadom, że to jest najwspanialszy prezent, jaki kiedykolwiek otrzymał.

W czasie następnej wiosny stary kolekcjoner zachorował i odszedł z tego świata. Świat artystyczny przewidywał, że po jego odejściu i śmierci jego jedynego syna ich obrazy zostaną sprzedane na aukcji. Zgodnie z wolą starego człowieka, wszystkie dzieła sztuki zgromadzone przez nich miały zostać sprzedane na aukcji w dzień Bożego Narodzenia, ponieważ wtedy otrzymał on swój najwspanialszy podarunek.

W końcu nadszedł ten dzień i kolekcjonerzy dzieł sztuki z całego świata zebrali się, aby zlicytować kilka z najbardziej spektakularnych dzieł malarskich na świecie. Tego dnia sny mogły się spełnić; niektórzy mogliby osiągnąć sławę mówiąc: "Ja mam najwspanialszą kolekcję." Aukcja rozpoczęła się od licytacji obrazu nie znajdującego się na żadnej z muzealnych list... To był portret syna zmarłego kolekcjonera. Licytator zapytał o otwierającą stawkę, ale w pokoju panowała cisza.

- Kto rozpocznie licytację od 100$? - zapytał. Minęła chwila, ale nikt nie odezwał się. Z końca sali dobiegło zdanie:

- Kto przejmowałby się tym obrazem? To jest tylko portret jego syna. Zapomnijmy o tym i przejdźmy do dobrych dzieł. - Inne głosy zawtórowały zgodnie.

- Nie; musimy sprzedać ten jako pierwszy - odpowiedział licytator. - Kto teraz weźmie syna?

Na koniec, dobry sąsiad zmarłego kolekcjonera powiedział: - Czy zechce pan wziąć 10$ za ten obraz? To jest wszystko co mam.

- Czy ktoś da więcej? - zapytał licytator. Po dłuższej ciszy powiedział - 10$ po raz pierwszy, 10$ po raz drugi, 10$ po raz trzeci ... sprzedane! - Młotek uderzył w pulpit. Radość wypełniła salę i ktoś krzyknął: - Teraz możemy rozpocząć licytację tych skarbów malarstwa!

Licytator spojrzał na audytorium i oznajmił, że licytacja została zakończona. Ogłuszające zdumienie wypełniło salę. Ktoś podniósł głos i zapytał:

- Co to ma znaczyć zakończona? My nie przyjechaliśmy tu po portret syna jakiegoś starego człowieka! Co z pozostałymi obrazami? Tutaj znajdują się dzieła sztuki warte miliony dolarów. Żądamy wyjaśnień!

Licytator odpowiedział:

- To jest bardzo proste. Zgodnie z testamentem ojca, ktokolwiek weźmie portret syna, otrzyma również pozostałe dzieła.

Opowiadanie pochodzi z czasopisma Wiatr nr 10. Autor nieznany.

semestr zimowy 2017

uroczysta inauguracja roku akademickiego:
2 X 2017 r.
okres zajęć dydaktycznych:
3 X 2017 r. – 31 I 2018 r.
dni wolne (święta państwowe, dni rektorskie, ferie):
 • 31 X 2017 r. (Halloween - dzień rektorski)
 • 1 XI 2017 r. (Wszystkich Świętych)
 • 2 XI 2017 r. (Zaduszki - dzień rektorski)
 • 11 XI 2017 r. (Święto Niepodległości)
 • 15 XI 2017 r. (Święto Uniwersytetu - dzień rektorski)
 • 24 XI 2017 r. (Giełda Kół Naukowych - dzień rektorski)
 • 23 XII 2017 r. – 2 I 2018 r. (przerwa świąteczna, Boże Narodzenie, Nowy Rok)
sesja egzaminacyjna:
1–12 II 2018 r.
sesja poprawkowa:
13–18 II 2018 r.

semestr letni 2018

okres zajęć dydaktycznych:
19 II 2018 r. – 15 IV 2018 r.
zmiany planu:
16 V 2018 r. – zajęcia czwartkowe (w środę)
dni wolne (święta państwowe, dni rektorskie, ferie):
 • 30 III 2018 r. – 3 IV 2018 r. (przerwa świąteczna, Wielkanoc)
 • 30 IV 2018 r. – 4 V 2018 r. (przerwa świąteczna, Święto Pracy, Święto Konstytucji)
 • 17 V 2018 r. (Juwenalia - dzień rektorski)
sesja egzaminacyjna:
16 VI – 1 VII 2018 r.
sesja poprawkowa:
1–10 IX 2018 r.

zdjęcie miesiąca

Wiosna © Triska, marzec/kwiecień 2009 r.

pomocne linki

struktura uczelni

narzędzia organizacyjno-dydaktyczne

popularne polskie portale internetowe

inne