zadanie nr 2 termin realizacji: 7 marzec 2005

C++

punkty współliniowe (prosta klasa, tablice obiektów) studia dzienne

Zdefiniuj klasę Punkt2D, która będzie reprezentowała punkt na płaszczyźnie dyskretnej. Klasa ta powinna zawierać dwa niepubliczne pola: x i y typu int. Zdefiniuj w niej odpowiedni konstruktor oraz publiczne metody pozwalające odczytać zawartości tych pól.

Następnie napisz program, który wczyta ze standardowego wejścia liczbę całkowitą n > 0 (typ int) oznaczającą rozmiar danych, a potem n par x–y (każda taka para w osobnej linii oraz wartość współrzędnej x-owej oddzielona od wartości współrzędnej y-owej pojedynczą spacją) i stablicuje je w dynamicznie przydzielonej tablicy obiektów. Pamiętaj, żeby na końcu zwolnić przydzieloną pamięć.

Kiedy dane będą już stablicowane w pamięci, przeglądnij wszystkie trójki punktów i sprawdź czy istnieją jakieś współliniowe. Wypisz wszystkie zbiory punktów współliniowych (w prostszej wersji można się ograniczyć do wypisania trójek). W samej klasie Punkt2D dopisz metodę, która będzie potrafiła zaprezentować zawartość obiektu w postaci łańcucha znaków i wykorzystaj ją przy wypisywaniu wyników.

Przetestuj te programy na danych zapisanych w plikach tekstowych (przetwarzanie potokowe); wyniki takż przekieruj do pliku. Zadbaj o to, by w pliku wynikowym nie pojawiały się zbędne komentarze (odpowiednio używaj strumieni wyjściowych cout i cerr).

Uniwersytet Wrocławski Paweł Rzechonek Instytut Informatyki ul. Przesmyckiego 20 PL-51-151 Wrocław