Java (laboratorium)

zadanie nr 2

Napisz program, który będzie wypisywał na standardowe wyjście System.out liczby w postaci słownej w języku polskim (zadbaj o poprawną odmianę liczebników składowych). Pomocne będzie w tym programie stablicowanie odpowiednich liczeników jako napisów typu String. Liczby typu int należy wczytywać cyklicznie ze standardowego wejścia System.in tak długo, dopóki nie zostanie wczytana liczba ujemna. Jeśli wczytana liczba będzie niewłaściwa, to program powinien wypisać stosowny komunikat na standardowe wyjście związane z błędami System.err.

\try
{
    // ...
    int x = Integer.parseInt(args[i]) ; // tutaj może powstać wyjątek
    // ...
}
catch (Exception ex)
{
    // obsługa wyjątku
}

Program należy opatrzeć bogatymi komentarzami dokumentacyjnymi. Na ich podstawie należy wygenerować dokumentację poleceniem javadoc:

> javadoc -d doc -charset "iso-8859-2" -author -version -private LiczbySlownie.java

i zaprezentować ją w przeglądarce (plik ./doc/index.html).

Program napisz posługując się jakimś prostym edytorem programistycznym. Podczas prezentacji programu wykorzystaj trzy skrypty napisane ostatnim razem (pierwszy do kompilacji, drugi do generowania dokumentacji i trzeci do uruchamiania programu).

Paweł Rzechonek

Wrocław, 7 października 2004.