Java (laboratorium)

zadanie nr 1

Napisz program, który będzie wypisywał na standardowe wyjście liczby całkowite w postaci binarnej. Najbardziej eleganckie rozwišzanie to funkcja rekurencyjna analizująca liczbę od końca (czli od najmniej znaczšcego bitu). Liczby mają być zadane poprzez parametry wywołania programu. Przykładowo, po wydaniu polecenia:

> java LiczbyBinarne 257 19 -13

program powinien wypisać:

256 = 100000001[2]
19 = 10011[2]
-13 = -1101[2]

przy założeniu, że klasa z programem nazywa się LiczbyBinarne.

Program należy opatrzeć bogatymi komentarzami dokumentacyjnymi. Na ich podstawie należy wygenerować dokumentację poleceniem javadoc:

> javadoc -d doc -charset "iso-8859-2" -author -version -private LiczbyBinarne.java

i zaprezentować ją w przeglądarce (plik ./doc/index.html).

Napisz trzy skrypty w powłoce systemowej — pierwszy do kompilacji, drugi do generowania dokumentacji i trzeci do uruchamiania programu. Argumentem wywołania tych skryptów powinna być nazwa pliku (bez rozszerzenia). Przetestuj ich działanie na powyższym programie. Czy Twój skrypt do uruchamiania uwzględnia przekazywanie parametrów do programu?

Paweł Rzechonek

Wrocław, 4 października 2004.