Kliknij by powiększyć zdjęcie
Strona domowa
Badania naukowe
Dydaktyka
Inne materiały
Wybory Rektora 2002
Wersja do druku Wersja drukowalna
English version English version
Leszek Pacholski

List Łukasza Kaisera do kolegów studentów

Jak wyglądają Twoje studia na naszym Uniwersytecie? Jeden z kolegów z wydziału prawa odpowiedział tak: ,,Moje studia polegają na opieprzaniu się, większość mojego roku się opieprza i nic nas to nie obchodzi.'' Dla niektórych jest to bardzo dobry układ, dużo luzu w czasie semestru, robota tylko w czasie sesji. Niestety w ten sposób nie masz możliwości zająć się czymkolwiek, co cię zainteresuje. Popatrz, ile razy trafiłeś na niekompetentnego ćwiczeniowca? Czy miałeś możliwość wyboru ciekawych przedmiotów w ramach programu studiów? Jak często zdarza ci się usiąść z nauczycielem w kawiarni i porozmawiać o interesujących cię problemach?

W pewnym felietonie Alosza Awdiejew napisał, że najbardziej lubi tych studentów, którzy są nieustannie zainteresowani, zadają dużo pytań. Jednak ciężko zadawać pytania, jeśli rzadko otrzymuje się odpowiedź. W Instytucie Informatyki masz okazję wykorzystać wszelkie dostępne środki, aby rozwinąć swoje zainteresowania. Pracownicy naukowi są do dyspozycji studentów właściwie zawsze, gdy są w Instytucie, nie tylko w czasie krótkich godzin konsultacji. Podczas rozwiązywania problemów angażują się umysłowo w pracę, a nie zbywają studenta zdawkowymi odpowiedziami. To jest jednak dopiero pierwszy krok.

Obecnie musisz umieć samodzielnie zdobywać informacje, których podstawowymi źródłami są biblioteki i internet. Dostęp do biblioteki w Instytucie Informatyki jest prosty, nie zawiera wyjątków. Student może wypożyczyć każdą książkę, którą może wypożyczyć pracownik naukowy, zarówno książkę polską jak i obcojęzyczną. Jest jasne, że wypożyczanie książek służy rozwojowi wiedzy, a nie niszczeniu zbiorów, któremu należy przeciwdziałać. Jeśli chodzi o internet, to niestety wielu studentów nie korzysta z sieci, ani na uniwersytecie, ani w domu. Jest to poważne zagrożenie, ponieważ nieumiejętność korzystania z internetu w obecnym wieku jest wręcz kalectwem. Jednak rozwój tej umiejętności wymaga odpowiedniego wyposażenia i nastawienia. Same komputery niewiele znaczą, muszą być połączone w sieć i dostępne dla studentów nie tylko w czasie zajęć lub w czytelni. Czy student może używać komputera na uczeli do zabawy i słuchania muzyki w sali, w której w tym samym czasie odbywają się zajęcia? Oczywiście że tak, jeśli słucha muzyki przez słuchawki, w Instytucie Informatyki jest to powszechne. Dzięki takiemu podejściu dostępny sprzęt jest wykorzystywany cały czas i właściwie każdy ma do niego dostęp.

Jak widać studia wcale nie muszą polegać na uczeniu się nudnych rzeczy w Instytucie i czytaniu tych ciekawszych w domu. Uniwersytet jest dla studenta, ma umożliwić rozwój intelektualny, a także pozwalać wykorzystać dostępny sprzęt przy rozrywce. Dlatego tak ważne jest podejście do studenta, to czy jest on traktowany jako partner i mieszkaniec, czy też jako nieproszony gość próbujący wyrwać trochę sprzętu lub cennego czasu pracowników. Między innymi dzięki odpowiedniemu traktowaniu studentów nasz Instytut jest jednym z najlepszych w Polsce i miło się tu studiuje.

Łukasz Kaiser

Copyright © Leszek Pacholski, 2002–2005.