20 kwietnia 2017 10:24

Dziekan Wydziału serdecznie zaprasza pracowników oraz studentów na pierwsze seminarium wydziałowe, które odbędzie się we wtorek 25 kwietnia o godz. 12.30 (Instytut Informatyki, sala 119). Prelegentem będzie prof. Ludomir Newelski, który wygłosi wykład pt. "Język a struktura". Przed seminarium, o godz. 12.00, Dziekan zaprasza na kawę i ciastka.

Streszczenie: Twierdzenia matematyczne odnoszą się do matematycznych struktur (modeli). By rozważać twierdzenie matematyczne, trzeba je wyrazić w jakimś języku. Teoria modeli bada, jak kombinatoryczne własności definiowalnych (w języku) podzbiorów modelu wpływają na strukturę modelu. W referacie przedstawię przykłady takich własności i ich konsekwencje strukturalne. Omówię też stosowane tu metody badawcze, zwłaszcza metody topologii i dynamiki topologicznej. Wykład będzie ilustrowany przykładami, zwłaszcza z algebry.